Najnowsze artykuły

Przychody Fotki w górę o 5%, zysk w dół...

Przychody Fotki wzrosły w ubiegłym roku o 4,6% do 377 mln zł. Koszty operacyjne wzrosły o 32,8%, do 2,6 mln zł. Zysk netto spadł z 1,71 mln zł do 1,23...

Czytaj Więcej

Co to jest Ecommerce?

Ecommerce, skrót od "electronic commerce", to proces kupowania i sprzedawania fizycznych lub elektronicznych przedmiotów online.

W 2018 r. handel elektroniczny jest bardziej popularny niż kiedykolwiek wcześniej. Dla wielu osób zastąpił on sklepy cegiełkowe jako preferowany sposób robienia zakupów. Urządzenia mobilne w znacznym stopniu przyczyniły się do rozwoju handlu elektronicznego: szacuje się, że tylko do końca tego roku urządzenia mobilne będą stanowić 70% całego ruchu w handlu elektronicznym.

Portale społecznościowe, takie jak Facebook, jeszcze bardziej przyczyniły się do wzrostu popularności ecommerce. W drugim kwartale 2017 r. Facebook odnotował przychody z reklam w wysokości 9,16 mld dolarów (co stanowi wzrost o 47% od drugiego kwartału 2016 r.), a 87% całkowitych przychodów reklamowych Facebooka pochodzi z urządzeń mobilnych. W miarę jak serwisy społecznościowe łączą się z platformami e-commerce, takimi jak Shopify, coraz więcej osób zacznie włączać ecommerce do swoich codziennych zwyczajów zakupowych.

Handel elektroniczny nigdzie się nie wybiera, a jedynie będzie się powiększał: Według danych Digital Commerce 360, do 2022 roku handel elektroniczny będzie stanowił 17% całej sprzedaży detalicznej.

Co to jest handel elektroniczny?

Ecommerce to skrót od "handel elektroniczny" i jest to każda transakcja biznesowa lub handlowa prowadzona drogą elektroniczną. Handel elektroniczny jest najbardziej znany jako proces kupowania i sprzedawania fizycznych lub elektronicznych przedmiotów w Internecie. Przykłady obejmują internetowe zakupy detaliczne, serwisy aukcyjne, takie jak eBay, handel towarami i usługami między korporacjami oraz bankowość internetową.

Rodzaje handlu elektronicznego (ecommerce)

Istnieją trzy podstawowe rodzaje transakcji w handlu elektronicznym:

  • Business to Business (B2B), w którym jedno przedsiębiorstwo sprzedaje bezpośrednio innemu przedsiębiorstwu.
  • Business to Consumer (B2C), w którym przedsiębiorstwo sprzedaje bezpośrednio konsumentom.
  • Consumer to Consumer (C2C), w którym jeden konsument sprzedaje drugiemu za pośrednictwem aukcji lub mediów społecznościowych (eBay i Craigslist są tego dobrymi przykładami, ale podobnie jak rynek na Facebooku).

Chociaż zakupy online są najbardziej oczywistą formą ecommerce, bankowość online jest technicznie również uważana za ecommerce.

Korzyści z Ecommerce

Handel elektroniczny jest korzystny dla przedsiębiorstw na kilka głównych sposobów: może obniżyć koszty poprzez ograniczenie wydatków związanych z posiadaniem i prowadzeniem fizycznego sklepu. Jest szybszy i wygodniejszy niż większość tradycyjnych transakcji biznesowych i może dotrzeć do konsumentów na obszarach, gdzie bariery geograficzne uniemożliwiłyby rozwój fizycznych lokalizacji handlowych.

Inwestowanie w handel elektroniczny może również zwiększyć przychody: pozwala firmom dotrzeć do większej liczby klientów niż same fizyczne lokalizacje, a także ma duży potencjał wpływania na większą liczbę zakupów w sklepach.

Dla konsumentów handel elektroniczny obniża koszty, oferując więcej możliwości. Na przykład, jeśli idziesz do Best Buy, musisz zapłacić za telewizor cenę Best Buy. W Internecie można porównać koszty telewizji Best Buy z kosztami telewizji docelowej lub sprawdzić identyczne marki telewizyjne na eBayu, Craigslist, Facebook Marketplace i wielu innych stronach. Zasadniczo, ecommerce pozwala na porównanie cen z całym światem, a nie tylko z regionem geograficznym, który może pozwolić sobie na luksus wyboru najlepszej marki dla Twojego budżetu.

W miarę rozwoju handlu elektronicznego, ważne jest, aby mieć oko na trendy w tym zakresie. Nawet jeśli jesteś sklepem ceglanym, wciąż możesz czerpać korzyści z nauki o e-commerce, ponieważ ecommerce jest dobrym wskaźnikiem tego, czego konsumenci oczekują i chcą od swoich zakupów.