Najnowsze artykuły

Przychody Fotki w górę o 5%, zysk w dół...

Przychody Fotki wzrosły w ubiegłym roku o 4,6% do 377 mln zł. Koszty operacyjne wzrosły o 32,8%, do 2,6 mln zł. Zysk netto spadł z 1,71 mln zł do 1,23...

Czytaj Więcej

Czym dokładnie jest aplikacja internetowa?

Zastanawiasz się, co to jest aplikacja internetowa? Wierzcie lub nie, pewnie używaliście jej już wcześniej, nie zdając sobie z tego sprawy.

Czym dokładnie jest aplikacja internetowa?

Aplikacja internetowa (lub w skrócie "aplikacja internetowa") to każdy program komputerowy, który wykonuje określoną funkcję za pomocą przeglądarki internetowej jako swojego klienta. Aplikacja może być tak prosta jak tablica ogłoszeń lub formularz kontaktowy na stronie internetowej lub tak złożona jak edytor tekstów lub aplikacja do gier mobilnych dla wielu graczy, którą użytkownik pobiera na swój telefon.

Dobrze, ale co to jest klient?

Klient" jest używany w środowisku klient-serwer, aby odnieść się do programu, którego osoba używa do uruchomienia aplikacji. Środowisko klient-serwer to takie, w którym wiele komputerów dzieli się informacjami, takimi jak wprowadzanie informacji do bazy danych. Klient" jest aplikacją używaną do wprowadzania informacji, a "serwer" jest aplikacją używaną do przechowywania informacji.

Jakie są korzyści z korzystania z aplikacji internetowych?

Aplikacja internetowa zwalnia dewelopera z odpowiedzialności za zbudowanie klienta dla konkretnego typu komputera lub systemu operacyjnego, więc każdy może z niej korzystać, ponieważ ma dostęp do Internetu. Ponieważ klient działa w przeglądarce internetowej, użytkownik może korzystać z komputera kompatybilnego z IBM lub Mac. Może to być system operacyjny Windows XP lub Windows Vista. Mogą nawet korzystać z przeglądarki Internet Explorer lub Firefox, choć niektóre aplikacje wymagają specyficznej przeglądarki internetowej.

Aplikacje internetowe zazwyczaj wykorzystują połączenie skryptu po stronie serwera (ASP, PHP, itp.) i klienta (HTML, Javascript, itp.) do tworzenia aplikacji. Skrypt po stronie klienta zajmuje się prezentacją informacji, podczas gdy skrypt po stronie serwera zajmuje się wszystkimi rzeczami twardymi, takimi jak przechowywanie i odzyskiwanie informacji.

Jak długo działają aplikacje internetowe?

Aplikacje internetowe istnieją od czasu, gdy sieć WWW zyskała popularność na całym świecie. Na przykład, Larry Wall opracował w 1987 roku popularny język skryptowy po stronie serwera - Perl. Było to siedem lat przed tym, jak internet naprawdę zaczął zdobywać popularność poza środowiskiem akademickim i technologicznym.

Pierwsze popularne aplikacje internetowe były stosunkowo proste, ale pod koniec lat 90-tych nastąpił impuls do tworzenia bardziej złożonych aplikacji internetowych. Obecnie, miliony Amerykanów używa aplikacji internetowych do składania swoich podatków dochodowych online, wykonywania zadań bankowych online, pozostawania w kontakcie z przyjaciółmi i bliskimi i wiele innych.

Jak rozwinęły się aplikacje internetowe?

Większość aplikacji internetowych opiera się na architekturze klient-serwer, gdzie klient wprowadza informacje podczas gdy serwer przechowuje i pobiera informacje. Przykładem tego jest poczta internetowa, a firmy takie jak Google Gmail i Microsoft Outlook oferują internetowe klienty poczty elektronicznej.

W ciągu ostatnich kilku lat, nastąpił duży impuls do tworzenia aplikacji internetowych dla funkcji, które normalnie nie wymagają serwera do przechowywania informacji. Twój edytor tekstu, na przykład, przechowuje dokumenty na Twoim komputerze i nie potrzebuje serwera.

Aplikacje internetowe mogą zapewnić tę samą funkcjonalność i czerpać korzyści z pracy na wielu platformach. Na przykład, aplikacja internetowa może działać jako edytor tekstów, przechowując informacje w chmurze i umożliwiając "pobranie" dokumentu na osobisty dysk twardy.

Jeśli korzystasz z Internetu wystarczająco długo, aby być świadkiem tego, jak popularne aplikacje internetowe, takie jak Gmail czy klienci poczty Yahoo, zmieniły się na przestrzeni lat, widzisz, jak wyrafinowane stały się aplikacje internetowe. Wiele z tego wyrafinowania zawdzięczamy AJAX-owi, który jest modelem programowania służącym do tworzenia bardziej responsywnych aplikacji webowych.

G Suite (dawniej Google Apps) i Microsoft Office 365 to kolejne przykłady najnowszej generacji aplikacji internetowych. Aplikacje mobilne, które łączą się z Internetem (takie jak aplikacja na Facebooku, aplikacja Dropbox czy aplikacja bankowości internetowej) są również przykładami na to, jak aplikacje internetowe zostały zaprojektowane do coraz bardziej popularnego korzystania z sieci komórkowej.