Najnowsze artykuły

Przychody Fotki w górę o 5%, zysk w dół...

Przychody Fotki wzrosły w ubiegłym roku o 4,6% do 377 mln zł. Koszty operacyjne wzrosły o 32,8%, do 2,6 mln zł. Zysk netto spadł z 1,71 mln zł do 1,23...

Czytaj Więcej

Kompleksowy poradnik Ecommerce

Pierwsza sprzedaż w ecommerce została dokonana w 1994 roku... i czy możecie zgadnąć co to było?

Była to płyta CD Stinga.

Dan Kohn, 21-latek, który prowadził stronę internetową NetMarket, sprzedał płytę Sting's Ten Summoner's Tales przyjacielowi, który kupił ją swoją kartą kredytową za 12,48$ plus koszty wysyłki. Te wymiany są tym, co dziś znamy jako e-commerce: Sprzedaż usług i towarów dokonywana przez internet.

Handel elektroniczny przeszedł długą drogę od 1994 roku i rośnie, ponieważ coraz więcej kupujących zwraca się do urządzeń i komputerów jako podstawowych narzędzi do odkrywania i kupowania nowych produktów. Przyjrzyjmy się bliżej temu, czym jest ecommerce i jakie są trendy wzrostu wokół niego, a także kilka podstawowych wskazówek, jak zacząć.

Trendy w handlu elektronicznym w 2018 r.

Największą tendencją w handlu elektronicznym jest obecnie wzrost - i ten wzrost rozciąga się daleko i szeroko.

Wzrost handlu elektronicznego w Stanach Zjednoczonych

Handel elektroniczny odnotował ogromny wzrost w USA w ciągu ostatnich 10 lat. W rzeczywistości, dane z Departamentu Handlu USA pokazują, że w 2017 roku sprzedaż w handlu elektronicznym w USA rosła szybciej niż od 2011 roku i stanowiła 49% wzrostu całkowitej sprzedaży detalicznej. Ten trend wzrostowy również nie zwalnia. Dane Statystyczne przewidują, że przychody z handlu elektronicznego przekroczą 638 miliardów dolarów w USA do 2022 roku.

Globalny rozwój handlu elektronicznego

Globalny handel elektroniczny również szybko się rozwija. Dane o trendach rynkowych wskazują, że już w 2020 roku sprzedaż detaliczna w handlu elektronicznym może przekroczyć 4,058 bln dolarów. Ponieważ coraz więcej kupujących poszukuje produktów za granicą i z międzynarodowych rynków, wzrost sprzedaży w handlu elektronicznym jest widoczny na całym świecie.

W raporcie Nielsen Connected Commerce czytamy: "Kupujący coraz częściej szukają poza granicami swojego kraju, ponieważ 57% respondentów, którzy dokonali zakupów przez Internet w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, twierdzi, że kupowali u zagranicznego sprzedawcy detalicznego".

Wzrost handlu elektronicznego według kategorii

Dane ComScore wskazują, że w kilku konkretnych branżach obserwuje się gwałtowne zmiany w odniesieniu do wzrostu detalicznego handlu elektronicznego. Biżuteria i zegarki znajdowały się na szczycie tabeli wzrostu (w 2016 r.) z 39% wzrostem, na kolejnych miejscach znalazły się meble, sprzęt i wyposażenie (26%) oraz gry/akcesoria wideo (24%).

Korzyści z handlu elektronicznego

Ecommerce nie jest trendem i nie zniknie w najbliższym czasie. Powodem jest to, że sprzedaż towarów i usług w Internecie przynosi duże korzyści zarówno sprzedającemu, jak i kupującemu. Oto dlaczego.

Korzyści dla kupującego:

 • Wygoda
 • Szybsze i łatwiejsze transakcje
 • Świadome decyzje o zakupie
 • Łatwiejsze porównywanie cen i produktów
 • Usprawniony proces dostawy
 • Ukierunkowana komunikacja

Korzyści dla sprzedawcy:

 • Niższe koszty ogólne dzięki wyeliminowaniu lokalizacji cegieł i zaprawy
 • Możliwość sprzedaży towarów przez całą dobę (w przeciwieństwie do tradycyjnych godzin pracy sklepu)
 • Możliwość dotarcia do klientów poza lokalizacją geograficzną
 • Większa kontrola nad procesem sprzedaży i śledzenie, zwłaszcza jeśli istnieje jeden portal obsługujący punkty sprzedaży (POS).
 • Większa widoczność dla potencjalnych klientów poprzez SEO
 • Większa kontrola nad kosztami personelu i zarządzaniem zapasami

Rodzaje handlu elektronicznego

 • Business to Business (B2B)
 • Business to Consumer (B2C)
 • Od konsumenta do konsumenta (C2C)

Istnieją trzy klasyfikacje handlu elektronicznego. Klasyfikacja zależy od tego, kto komu sprzedaje.

Business to Business (B2B)

Towary i usługi są sprzedawane z jednej firmy do drugiej. Na przykład, HubSpot dostarcza produkty innym firmom, które chcą się lepiej rozwijać.

Business to Consumer (B2C)

Biznes sprzedaje się klientowi. Jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych rodzajów handlu elektronicznego. Przykładem może być sklep internetowy z odzieżą lub segment internetowy jakiegoś popularnego biznesu z cegieł i zapraw, jak Walmart czy Target.

Consumer to Consumer (C2C)

Jak można się było domyślać - konsumenci sprzedają bezpośrednio konsumentom za pośrednictwem internetowych targowisk. Craigslist, Ebay i Amazon to przykłady handlu elektronicznego C2C.

Najlepsze praktyki w zakresie stron internetowych poświęconych handlowi elektronicznemu

Kiedy jesteś gotowy do zbudowania przychodzącej strony internetowej ecommerce, istnieje kilka najlepszych praktyk, o których należy pamiętać, że pomogą Ci uzyskać wyniki z Twojego czasu i wysiłku.

1. Wybierz i dostosuj motyw przyjazny dla urządzeń przenośnych.

Dane BrightEdge pokazują, że ponad połowa (57%) ruchu w sieci pochodzi obecnie z urządzeń mobilnych, takich jak smartfony i tablety - co oznacza, że podczas tworzenia strony internetowej ecommerce niezbędne jest wykorzystanie motywu przyjaznego dla urządzeń mobilnych.